اسکالپشور چیست ؟

 • اسکالپشور نوعی درمان غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی و برای از بین بردن چربی های بدن است. این روش برای مقابله با روش تهاجمی لیپوساکشن ابداع شده است و به تدریج در نقطه ی مقابل لیپوساکشن قرار گرفت. عموماً افرادی که مایل به انجام لیپوساکشن نیستند و روش های غیرتهاجمی را برای از بین بردن چاقی خود ترجیح می دهند از اسکالپشور استفاده می کنند.

  آشنایی با دستگاه اسکالپشور و تاثیرات آن

  در واقع اسکالپشور نوعی پیکرتراشی است که در آن به کمک انرژی لیزر سلول های چربی را از بین می برند. این روش برای کاهش چربی های اضافه و ناخواسته روی شکم، پهلو، پشت، ران و زیر چانه مورد استفاده قرار می گیرد . خوشبختانه این روش نیازی به ایجاد برش در بدن یا بیهوشی ندارد . به صورت خلاصه می توان گفت ، اسکالپشور نوع خاصی از لیپولیز می باشد . همانگونه که می دانید لیپولیز نیز‌ نوعی فرآیند از بین بردن چربی بدن است.

   لاغری با دستگاه اسکالپشور چگونه است؟

  لاغری با دستگاه اسکالپشور

  تکنیک اسکالپشور یک درمان غیر تهاجمی و غیر جراحی برای از بین بردن چربی های موضعی بدن و مبتنی بر استفاده از اشعه لیزر است. هدف این روش ، کاهش یا از بین بردن چربی های اضافی بدن در نواحی شکم ، باسن ، ران ، پهلو ، غبغب و ….. است . این درمان هم برای بانوان و هم برای آقایان قابل اجراست و در مناطق مختلف بدن به کار می رود که پیش‌تر بدان اشاره کردیم.

  زمان مورد نیاز برای استفاده از این تکنیک به طور متوسط ۲۵ دقیقه می باشد و اپراتور دستگاه می تواند چندین منطقه را بطور همزمان ، مورد هدف قرار دهد. انرژی لیزر دستگاه اسکالپشور به بافت های زیر پوست تابیده می شود و فقط تا جایی نفوذ می کند که سلول های چربی گرم شوند و بشکنند . این بدان معناست که این تکنیک روی بافت های دیگر تأثیر مخرب نمی گذارد.

  مکانیسم کلی اسکالپشور

  معمولاً در اسکالپشور پزشک در طول دوره های درمانی، ۴-۸ بسته اپلیکاتور روی پوست فرد متقاضی قرار می دهد . همانطور که پیشتر بیان کردیم ، اسکالپشور نیز مانند لیپولیز یک فرآیند از بین بردن چربی است که پزشکان در آن از تکنولوژی لیزر برای “ ذوب کردن ” سلولهای چربی استفاده می کنند.

  بدین ترتیب که ابتدا پزشک ، مناطق درمانی را روی بدن شما علامت گذاری می کند . سپس دستگاهی مانند کمربند دور منطقه ای که چربی دارد و بناست تحت درمان قرار گیرد، پیچیده می شود. اکنون به کمک دستگاه ، لیزر به سلول های چربی تابیده می شود و این سلول ها را تحت فشار قرار می دهد و آن ها را ذوب می کند .

  ادامه مطلب
  کویتیشن چیست و مناسب کیست؟ مزایا معایب و قیمت +

  استفاده از اسکالپشور در کدام نواحی از بدن ممکن است؟

  در متد اسکالپشور از طول موج و گرمای خاصی استفاده می شود که به از بین بردن سلول های چربی کمک می کند.  این روش در اصطلاح شامل کمربند لیزری حرارتی است . اما به صورت کلی از روش اسکالپشور در نواحی زیر استفاده می گردد :

  • مناطق داخلی ران
  • مناطق خارجی ران
  • زیر چانه یا همان غبغب
  • ناحیه فوقانی شکم
  • ناحیه تحتانی شکم
  • پهلوها
  • گردن

  لازم به ذکر است که در مورد انتخاب کاندید مناسب برای اسکالپشور از طرف پزشکان ، یکی از مهمترین فاکتورهای مورد توجه شاخص توده بدنی آنهاست؛ که این معیار باید ۳۰ یا کمتر از آن باشد. هرچند اسکالپشور به عنوان گزینه کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود و معمولاً بهترین گزینه درمانی برای افراد چاق نیست . افرادی که اضافه وزن دارند یا درگیر تجمع چربی در نقطه ی خاصی از بدن خود هستند می توانند از این روش استفاده کنند .

  اشعه لیزر مورد استفاده در دستگاه اسکالپشور

  اشعه دستگاه اسکالپشور

  نوع لیزری که در دستگاه اسکالپشور از آن استفاده می شود، لیزر دایود ۱۰۶۰ نانومتری است. در این لیزر دما به ۱۰۷.۶ و ۱۱۶.۶ درجه فارنهایت می رسد و اشعه زیر سطح پوست نفوذ می کند و سلولهای چربی را گرم می نماید. این گرما به اندازه ای است که سلول های چربی در زیر پوست را ذوب کرده و از بین می برد. سلول چربی کمتر نیز باعث لاغری میشود.

  دستگاه لیزر حرارتی متناوب بوده و یک اثر خنک‌کننده دارد . هر جلسه ی درمانی با این دستگاه حدود ۲۵ دقیقه طول می انجامد . همواره پزشکان به زیبا جویان توصیه می کنند که در طول مدت درمان ، آرامش خود را حفظ کنند. دوازده هفته پس از انجام جلسه ی درمانی ، سیستم لنفاوی بدن زیباجو‌ ، به صورت طبیعی و خودکار سلول های چربی از بین رفته را از بدن دفع می کند.

  در صورتی که زیباجو برای رسیدن به نتایج مطلوب و دلخواه خود به جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشدذ، می تواند آن ها را ۱۲ هفته یا بیشتر پس از اولین جلسه ی درمانی انجام دهد .

  پس از انجام اسکالپشور چه اتفاقی در بدن می افتد؟

  اثرات موقتی یا خطرات احتمالی این روش در چند روز ابتدایی پس از انجام عمل شامل قرمزی، کبودی و تورم می شود. ممکن است زیباجو پس از درمان کمی احساس درد داشته باشد. برای کنترل این وضعیت ، پزشکان به زیباجویان پوشیدن لباس آزاد را توصیه می کنند. عموماً درد های ناحیه تحت درمان تا ۲ هفته ادامه دارند و بعد آرام می شوند.

  ادامه مطلب
  بهترین کلینیک کاشت ابرو در تهران کجاست؟

  لازم است تا زیباجو در طول این ۲ هفته، برای کمک به دفع سریعتر سلول های چربی تخریب شده مایعات فراوانی بنوشد و بدین ترتیب به فرایند درمان خود کمک کنند.

  نتیجه اسکالپشور چه زمانی مشخص میشود؟

  این روزها استفاده از دستگاه اسکالپشور برای کمک به کاهش چربی های اضافه بدن ، به شکل فزاینده ای مورد توجه افراد قرار گرفته است. آنچه مسلم است این است که یک جلسه اسکالپشور می تواند تا ۲۴ درصد از سلول های چربی در ناحیه درمان را از بین ببرد. بنابراین ممکن است ، زیباجویان برای رسیدن به نتیجه مطلوب به دو یا چند جلسه دیگر با فاصله زمانی حدوداً دو ماه نیاز داشته باشند.

  پس از جلسه اسکالپشور با گذشت زمان در طی روزها و هفته های بعد ، بدن سلول های چربی شکسته شده را از طریق سیستم لنفاوی دفع می کند . فرد زیباجو باید با سپری شدن ۶ هفته ، متوجه تغییرات بشود و نتایج کامل را ۳ ماه پس از اسکالپشور ببیند.

  تغذیه پس از اسکالپشور

  تغذیه پس از اسکالپشور

  ضروریست تا زیباجو به منظور به حداقل رساندن احتمال کبودی از مصرف الکل، روغن ماهی، قرص های آسپیرین و ایبوپروفن و یا هر چیز دیگری که می تواند خون را رقیق کند ، استفاده نکند. ضمن اینکه از منظر پزشکی نیز مصرف آن ها ،از یک هفته قبل تا چند روز پس از درمان ممنوع است و زیبا جویان باید از مصرف اینگونه مواد غذایی پرهیز کنند .

  آیا نتایج اسکالپشور دائمی است؟

  لازم است بدانید که سلول های چربی که با این تکنیک از بین رفته اند ؛ دیگر باز نمی گردند. اما اگر شما به افزایش وزنتان دقت نکنید و نسبت به آن بی تفاوت باشید ؛ سلول های چربی که باقی مانده اند ، می توانند در جوار کالری های دریافتی بیشتر ، بزرگتر شوند یا می توانند سلول های چربی جدیدی تولید کنند.

  بنابراین لازم است تا یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را در برنامه ی روزانه خود بگنجانید و حتماً به صورت هفتگی وزن و سایز خود را کنترل کنید تا بتوانید نتایج حاصله را در طولانی مدت و تا پایان عمر حفظ نمایید. بدون تردید سلول های چربی که ذوب و کشته شده اند، برای همیشه از بین می روند و دوباره احیا نمی شوند.

  بنابراین نتایج حاصله تا زمانی که وزن ، رژیم غذایی و روال تناسب اندام خود را کنترل می کنید ، دوام خواهد داشت. اگر شما دچار افزایش وزن شوید، سلول های چربی بزرگتر می شوند . حتی در برخی از بزرگسالان دیده شده است که سلول های چربی جدید تولید کرده اند .

  ادامه مطلب
  آیا لیزر برای از بین بردن لک صورت مفید است؟

  مزایای استفاده از اسکالپشور

  مزایای استفاده از اسکالپشور

  مهمترین مزیت این تکنیک این است که اسکالپشور نسبت به دیگر جراحی های کاهش وزن ، غیر تهاجمی و با عوارض جانبی بسیار کم محسوب می شود. اسکالپشور این توانایی را دارد که سلولهای چربی بدن را از بین ببرد. همچنین چربی های سرسخت را با استفاده از حرارت ذوب می کند. نهایتاً اینکه اسکالپشور می تواند با از بین بردن چربی های اضافه به بیمار در دستیابی به زیبایی مد نظرشان در ناحیه مورد نظر کمک کند .

  در این روش نیازی به بیهوشی نیست و برای بیمار حداقل ناراحتی در طول درمان ایجاد می گردد. خوشبختانه اسکالپشور تنها سلول های چربی را تحت فشار قرار می دهد و به آن ها آسیب می رساند و به بافت های دیگر آسیب نمی رساند.

  این تکنیک را می توان برای درمان های مناطق مختلف بدن ، از جمله صورت و غبغب استفاده کرد .

  معایب استفاده از اسکالپشور

  در طول درمان حرارت ساطع شده از دستگاه ، ممکن است باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن یا کمی احساس خارش در موضع استفاده شده ، شود. تا به حال عوارض جانبی بسیار کمی پس از استفاده از این روش گزارش شده است. بیمار ممکن است پس از درمان در منطقه ای که تحت درمان قرار گرفته، کمی احساس درد و سفتی را تجربه کند ، اما لازم است بداند که این موضوع موقتی است و به مرور زمان به حالت معمولی بر می گردد.

  همچنین احتمال اینکه بیمار در این مناطق دچار کبودی شود، وجود دارد . اما از آنجا که اسکالپشور یک روش نسبتاً جدید است ؛ تحقیقات در مورد اثرات آن بر بدن افراد هنوز ادامه دارد. لازم است تا شما به توصیه های پزشک خود توجه داشته باشید و آن ها را رعایت کنید.

  ضمنأ یکی از معایب این روش این است که گاهی پس از انجام اسکالپشور برآمدگی هایی ایجاد می شود ؛ اما باید بدانید جای نگرانی نیست و این برآمدگی ها با گذشت زمان برطرف می گردند. اصولاً پزشکان، دو بار در روز ماساژ دادن ناحیه درمان را توصیه می کنند . در واقع این کار به بهبود هر نوع برآمدگی و توده حاصل از سلول های چربی تخریب شده ، کمک قابل توجهی می کند.

  کلام پایانی

  در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد تکنیک اسکالپشور برای رفع چربی های اضافه بدن ، به شما خواننده گرامی کلینیک ایران بدهیم. شما با خواندن این مطلب اطلاعات فراوانی خواهید یافت و با مزایا و امتیازات و همچنین خطرات و معایب این تکنیک آشنا می شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  پشتیبان سایتمشاهده نوشته ها

  Avatar for پشتیبان سایت

  این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *