تقویت مو

 • یکی از مشکلات شایعی که امروزه با تغییر سبک زندگی برخی از خانم ها و آقایان با آن روبرو هستند، ضعیف شدن موها و حتی شکننده شدن آن ها است. به همین دلیل افرادی که به زیبایی و سلامت موهای خود اهمیت می دهند، همواره به دنبال راهی برای تقویت موهای خود هستند. خوشبختانه امروزه روش های مختلفی برای تقویت مو وجود دارد که در بهترین کلینیک های پوست و مو انجام می شود. در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر تقویت مو و دلیل ضعیف شدن موها می پردازیم.

  بهترین راهکارهای تقویت مو

  موی انسان یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که می تواند در افزایش زیبایی چهره افراد در سنین مختلف تاثیر بگذارد. اما بدیهی است که به دلایل مختلف ممکن است فرد به دلیل ریزش مو، نازک شدن موها و به طور کلی کاهش حجم موها به صورت ژنتیکی، موهای کم حجم و با تارهای نازک داشته باشد.

    

   در این میان یکی از شایع ترین دلایل ریزش موها، ریزش موی آندروژنتیک است که به عوامل ژنتیکی و هورمونی وابسته است. به طور کلی ممکن است هر فرد روزانه ۱۰۰ تار موی خود را از دست بدهد. اما این اتفاق باعث کم پشت شدن موها نمی شود. بلکه همزمان با ریزش، موهای جدید هم کار خود را برای رویش مجدد انجام می شود.

   اما زمانی که چرخه رشد مو مختل شود، موها پس از ریختن مجددا رشد نمی کنند. به همین دلیل در چنین شرایطی استفاده از روش های تقویت مو تاثیر زیادی در جلوگیری و درمان ریزش و کم حجمی موها دارد.

   تقویت مو

   دلایل ریزش و کم حجمی مو

   به طور کلی طبق بررسی هایی که تاکنون روی زنان و مردان مختلف انجام شده، ریزش مو و کم حجم شدن موها به دلایل و عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل ممکن است روش های تقویت مو برای این افراد نیز با یک دیگر متفاوت باشد. به طور کلی از جمله مهم ترین دلایل ریزش و کم حجمی مو می توان موارد زیر را نام برد.

   عوامل محیطی عوامل طبیعی و رایج
   برخی داروها و مکمل ها ارث و ژنتیک
    بروز استرس عوامل هورمونی
   تغذیه نامناسب افزایش سن

   چرا مو ضعیف می شود؟

   همه ما در دوران مختلف زندگی ممکن است شاهد ضعیف و شکننده شدن موها باشیم. نازک و ضعیف شدن موها برای هر فرد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. به همین دلیل افرادی که قصد تقویت موهای خود را دارند، ابتدا باید دلیل ضعیف و شکننده شدن موهای آن ها بررسی شده و سپس روش مناسب برای درمان آن پیشنهاد و انجام شود. به طور کلی مهم ترین دلایل ضعیف شدن مو عبارتند از:

   1. عوامل ژنتیکی
   2. کمبود ویتامین بدن (به خصوص ویتامین‌ های مورد نیاز برای رشد و تقویت مو
   3. فرآیندهای شیمیایی که روی مو انجام می ‌شود (رنگ و دکلره کردن)
   4. در معرض حرارت مستقیم و زیاد سشوار یا اتو قرار گرفتن
   5. عدم مراقبت و رسیدگی به سلامت موها
   6. استفاده مداوم از شامپوهای بی کیفیت

   بهترین روش های تقویت مو در کلینیک ایران

   همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، عوامل و دلایل ریزش مو در افراد با سنین مختلف با یک دیگر متفاوت است. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا نزد پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی بروید. سپس متناسب با مشکل ریزش مو برای درمان آن اقدام کنید.

   در مرحله اول تقویت مو می تواند به عنوان یک روش پیشگیری کننده به افرادی که دچار ریزش مو شده اند، کمک کند. از جمله بهترین روش های تقویت مو که در کلینیک ایران انجام می شود، می توان موارد زیر را نام برد:

   پی آر پی مو (PRP)

   یکی از موثرترین روش های تقویت موی سر استفاده از روش پی آر پی مو به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت است. در این روش اجزای خون فرد جدا سازی شده و سپس با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ، پلاکت ‌ها جدا شده و در مرحله آخر  پلاسما در نقاط مختلف سر که دچار ریزش شده، تزریق می شود.

   این کار تاثیر زیادی در تحریک و رویش مجدد موها و افزایش روند کلاژن سازی دارد. تزریق پی آر پی با استفاده از دستگاه مزوگان صورت می گیرد. این دستگاه می تواند تشخیص دهد که عمق و مقدار تزریق پلاسما در قسمت های مختلف موها چقدر است. بنابراین از هدر رفتن پلاسما جلوگیری می کند.

   کربوکسی تراپی مو

   کروبوکسی تراپی مو به عنوان یکی از بهترین روش های غیر تهاجمی برای تقویت مو محسوب می شود. بدین صورت که  گاز دی اکسید کربن به لایه ‌های زیر پوستی به منظور رفع مشکلات پوست و مو تزریق می شود.

   با تزریق این گاز در پوست سر جریان خون در این نواحی افزایش پیدا می کند. سپس رشد مجدد موها تحریک شده و همچنین باعث بهبود سنتز کلاژن و پروتئین در اطراف فولیکول مو  و تقویت موها می شود.

   کربوکسی تراپی مو

   مزوتراپی مو

   مزوتراپی مو نیز به عنوان یکی از روش های غیر تهاجمی برای تقویت مو و بهبود روند تحریک رشد مجدد مو است. در این روش مواد دارویی و غیر دارویی مفید برای تقویت موها در نواحی سر تزریق می شود. به صورتی که در آن با استفاده از مواد مغذی برای موها به کمک سوزن هایی بسیار ریز به نواحی که دچار ریزش شدید هستند،  تزریق می شود.

   سپس با تغذیه شدن موها با ویتامین و مواد مغذی گردش خون مناسب و تعادل هورمونی به وجود می آید و از این طریق به رشد و تحریک مجدد موها کمک می کند. در واقع فرایند مزوتراپی مو بدین صورت است که شامل تزریق مواد مغذی سالم به مزودرم (لایه ضخیم زیر اپیدرم که به عنوان پیوند بین بافت‌ های پوست و لایه چربی عمل می کند، به پوست سر و قسمت های طاس آن وارد می شود.

   لیزر تراپی مو

   یکی از روش های رایج دیگر که از طریق سطح انرژی و جریان کم باعث اثر بخشی موثری در تقویت موها می شود، لیزر تراپی موها است. این روش نیز جز روش های غیر تهاجمی و غیر عمل محسوب می شود که به تقویت بافت و بازسازی و تقویت ریشه موها کمک می کند. در نتیجه باعث می شود که تار موها ضخیم تر، سالم تر و براق تر باشد.

   لیزر تراپی مو

   روش های پیشگیری از ضعیف شدن مو

   با وجود این که خوشبختانه روش های زیادی برای تقویت مو وجود دارد. اما با انجام روش های مطمئن نیز می توان از ضعیف شدن فولیکول مو و حتی ساقه مو جلوگیری کرد. از جمله بهترین روش های پیشگیری از ضعیف شدن مو می توان موارد زیر را نام برد:

   • استفاده از شامپوهای ملایم و غنی شده با مواد مغذی و ویتامین های لازم برای مو
   • استفاده از شامپوهای فاقد سولفات و PH بالا
   • استفاده از میوه و سبزیجات به صورت روزانه
   • استفاده محدود از سشوار و اتوی مو
   • مصرف پروتئین، ویتامین، امگا ۳
   • مصرف آب زیاد به صورت روزانه
   • عدم شستشوی روزانه با شامپو

   تشخیص ریزش مو راهی برای تقویت مو

   امروزه به دلیل عدم رعایت تغذیه مناسب برای رشد و تقویت موها، ریزش مو بین خانم ها و آقایان از سنین پایین شایع شده است. به همین دلیل اولین اقدامی که در این شرایط باید انجام دهید، مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو در کلینیک های تخصصی است.

   در چنین شرایطی ابتدا پزشک به صورت حضوری الگوی ریزش موها را بررسی می کند. همچنین پزشک در مورد رژیم غذایی، روال معمول مراقبت از مو، سابقه پزشکی و خانوادگی شما در مورد ریزش مو سوال و بررسی می کند.

   علاوه بر این، لازم است که برای تشخیص بهتر، آزمایش های لازم و تخصصی انجام دهید تا دلیل ریزش مو مشخص شود. در برخی موارد که ریزش مو شدید و ناگهانی باشد، پزشک متخصص اقدام به انجام بیوپسی پوست سر می کند.

   بدین صورت که پزشک نمونه هایی از پوست یا چند تار موی بریده شده از سر بریده تا ریشه موها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. هدف از انجام این کار بررسی عفونت یا عدم عفونت در پوست سر است تا بتواند دلیل اصلی ریزش موها را تشخیص داده و اقدامات و روش های درمانی برای تقویت مو را پیشنهاد کند.

   شیوه صحیح زندگی برای تقویت مو

   به طور کلی یکی از مهم ترین اقداماتی که تاثیر زیادی در جلوگیری از ریزش مو و ضعیف شدن مو می شود، این است که رژیم غذایی و سبک زندگی صحیح و مناسبی داشته باشید. با این کار نیازی به صرف زمان و هزینه زیاد برای تقویت مو و حتی کاشت مو نیست. به همین منظور توصیه می شود، مراقبت های زیر را به منظور تقویت موها انجام دهید.

   • از استرس و اضطراب دوری کنید.
   • برای تقویت موها از شامپوی حاوی چای سبز و کافئین استفاده کنید.
   • هر شب با سر انگشتان موهای خود را ماساژ دهید.

   شیوه صحیح زندگی برای تقویت مو

   روش های محافظت و مراقبت از مو

   یکی از مهم ترین نکاتی که در تقویت موها و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن ها ضروری و لازم است، انجام روش های مراقبت و محافظت از موها است. به طور کلی انجام روش ها و راه کارهای زیر باعث جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن ها برای رشد بهتر می شود:

   1. وقتی موهایتان خیس است، شونه نکنید. کمی صبر کنید تا رطوبت موها کاهش یافته و سپس با شانه های چوبی و با ملایمت شانه کنید.
   2. به صورت مداوم موها را اتو کشی، سشوار یا کراتین نکنید.
   3. از مکمل های مناسب و ضروری برای رشد و تقویت موها با تجویز و نظر پزشک استفاده کنید.
   4. از موهای خود در برابر نور مستقیم خورشید و سایر منابعی که دارای اشعه های مضر و ماورا بنفش هستند، محافظت کنید.
   5. مصرف سیگار را قطع کنید.

   سوالات متداول تقویت مو

   هزینه تقویت مو چقدر است؟

   هزینه تقویت مو با توجه به روش تقویت و میزان کم حجمی و ریزش موها برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

   چه ویتامینی برای رشد و تقویت موها مفید است؟

   مهم ترین راز سلامتی موها بیوتین (ویتامین B7) است که با مصرف داروهای مکمل می توان موها را تقویت کرد.

   میانگین امتیازات ۵ از ۵
   از مجموع ۲ رای

   تیم نویسندگی کلینیک ایرانمشاهده نوشته ها

   Avatar for تیم نویسندگی کلینیک ایران

   این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

   بدون دیدگاه

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *