• با توجه به اهمیت ویژه و تاثیر مستقیم زیبایی چهره در افزایش اعتماد به نفس، بسیاری از افراد به دنبال زیبا و جوان ترکردن چهره خود هستند. هر یک از اجزای صورت انسان دارای نقش بسزایی در زیباتر به نظر رسیدن چهره هستند. افراد زیادی اعتقاد دارند چشم ها تاثیرگذارترین عضو در زیبایی صورت محسوب می شوند. زیرا چشم ها پنجره روح انسان هستند و کلیه حالات هیجانی و اخلاقی آدمی را انعکاس می دهند. از طرفی پلک ها تاثیر مستقیم بر جذاب تر به نظر رسیدن چشم ها دارند.

  کلینیک به روز جراحی پلک

  با توجه به نازک تر بودن پوست پلک ها نسبت به سایر نقاط بدن، نشانه های پیری و شکستگی در آن ها زودتر از سایر قسمت های صورت نمایان می شود که این خود تاثیر منفی در زیبایی چشم ها دارد. بنابراین در سال های اخیر جراحی پلک به روشی رایج و محبوب برای ترمیم و بهبود ظاهر پلک ها و در نتیجه زیبایی صورت تبدیل شده است.

  جراحی پلک

  هدف از انجام عمل پلک رفع و درمان افتادگی چشم است. در واقع عمل پلک یک روش جراحی زیبایی است که هدف از انجام آن اصلاح عیوب، بد شکلی پلک و افتادگی پلک ها است. انجام این عمل صرفا برای برخی از بیماران و با تجویز و نظر پزشک انجام می شود. به همین دلیل ممکن است برخی از بیماران قبل از انجام آن تردید یا سوالاتی داشته باشند. در این مقاله به طور کامل در مورد کلیه سوالات احتمالی در مورد این روش و نکات مهم پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

  جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

  بلفارو پلاستی گونه ای از جراحی های زیبایی است که به منظور اصلاح و ترمیم افتادگی پلک و برطرف کردن چین و چروک قسمت های اطراف پلک انجام می شود. در این عمل با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی نواحی اطراف پلک، مشکل افتادگی پلک را برطرف می نمایند. به مرور زمان و با افزایش سن و به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و همچنین کاهش تولید کلاژن و الاستین، با تجمع چربی اضافی در بالا و پایین پلک مواجه می شویم.

  همین مساله دلیلی بر افتادگی ابرو، پف زیر چشم همچنین افتادگی پلک بالا می شود. عوامل وراثتی و بیماری تیروئید از دیگر عوامل تاثیرگذار در افتادگی پلک هستند. با گذشت زمان، افتادگی پوست اطراف پلک و ابرو باعث مختل شدن میدان دید خارجی و فوقانی چشم می شود. با انجام جراحی پلک علاوه بر برطرف کردن این مشکل، چشم ها شاداب تر شده و جوان تر به نظر می رسد.

  علاوه بر اشخاصی که به دلایل درمانی و برای رهایی از افتادگی پلک و کم شدن میدان دید این عمل را انجام می دهند. امروزه افراد زیادی هم هستند که بلفاروپلاستی را صرفا برای زیبا و جوان تر کردن چشم ها و چهره انجام می دهند تا اثرات و نشانه‌های پیری در چهره خود را از این طریق کمتر نمایند. تحقیقات نشان می دهد اکثر افرادی که خواهان عمل جراحی پلک هستند دارای رنج سنی ۳۵ تا ۶۵ سال هستند.

  چه کسانی باید برای جراحی پلک اقدام نمایند؟

  • کسانی که پوست پلک آن ها دچار شلی یا افتادگی بیش از حد شده است.
  • افرادی که پلک آن ها دارای پف بسیار زیاد باشد.
  • کسانی که میدان دید و بینایی آن ها به دلیل وجود پوست اضافی بر روی پلک بالا مختل شده باشد.
  • افرادی که به خاطر افتادگی پلک پایین، سفیدی زیر عنبیه آن ها کاملا مشخص و نمایان شده باشد.

  چه کسانی باید برای جراحی پلک اقدام نمایند؟

  شرایط مورد نیاز برای جراحی پلک

  قبل از انجام هر گونه عمل زیبایی یا سایر جراحی های دیگر پزشک به صورت دقیق وضعیت جسمانی بیمار را بررسی می کند. بنابراین بیمار قبل از جراحی پلک نیز باید آمادگی کامل داشته باشد. علاوه بر این، شرایط مورد نیاز برای جراحی پلک نیز به شرح زیر است:

  •  سالم بودن فرد از لحاظ جسمی و روحی: فردی که متقاضی جراحی پلک است باید از نظر جسمی و روحی دارای شرایط نرمال باشد و در صورت داشتن هر گونه بیماری باید حتما متخصص را مطلع نماید تا در حین عمل و یا پس از آن به مشکلی بر نخورد. در نهایت یک جراحی موفق با نتجه ای مطلوب را پشت سر گذارد.
  • فرد متقاضی در دوران بارداری یا شیر دهی نباشد: با توجه به این که این عمل از نوع جراحی های زیبایی است بنابراین اکثر متخصصین اعتقاد دارند که تا حد امکان این عمل به بعد از دوران بارداری و شیر دهی موکول گردد تا مشکلی برای بیمار پیش نیاید.
  • داشتن انتظار معقول و منطقی از نتیجه عمل: با توجه به این که شدت بیماری و میزان مشکل پف یا افتادگی پلک در افراد متفاوت است. لذا هر کسی باید انتظار نتیجه ای مطابق با شدت مشکل پلک خود را داشته باشد و در این گونه موارد نباید به هیچ عنوان خود را با کس دیگری مقایسه کند. بهتر است بیمار قبل از انجام جراحی با مراجعه به متخصص مجرب میزان انتظار خود را از نتیجه عمل را با متخصص در میان بگذارد تا پزشک هم با بهره گیری از دانش و تجربه خود نتیجه معقولی که بیمار باید انتظارش را داشته باشد به وی اطلاع دهد.
  • عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکی در بازه زمانی انجام جراحی: یکی از نکات مهم درجلوگیری از بروز عوارض احتمالی و کسب نتیجه رضایت بخش از جراحی پلک، ترک نمودن و عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات است. بنابراین لازم است فرد متقاضی جراحی پلک از حدود دو هفته قبل از جراحی و همچنین در دوران نقاهت بعد از جراحی پلک، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را قطع نماید.

  روش عمل جراحی پلک

  در صورتی که نیاز به جراحی همزمان هر دو پلک بالا و پایین باشد قبل از شروع عمل، در اطراف چشم داروی بی حسی تزریق می شود. متخصص، جراحی را از پلک بالا آغاز می نماید و با برش زدن در راستای خطوط طبیعی پلک، پوست را از بافت زیرین آن جدا نموده و پوست و چربی اضافی و اگر نیاز باشد عضله را جدا کرده و بر می دارد. برای از بین بردن پف پلک همچنین جداسازی بافت های اضافی، متخصص با توجه به میزان پوست و چربی اضافی، تیغ و قیچی جراحی یا دستگاه‌های ایجاد برش با رادیوفرکوئنسی و لیزر را مورد استفاده قرار می دهد.

  پس از برداشتن بافت اضافی، جراح جای برش ها را با زدن بخیه های بسیار ظریف و ریز می دوزد. با توجه به حساسیت این ناحیه از صورت و تاثیر آن در زیبایی، زدن این بخیه ها در نهایت دقت و ظرافت انجام می پذیرد. معمولا پزشکان توصیه می کنند که بخیه های پلک بالا بین سه روز تا یک هفته باقی بماند تا ترمیم جای برش ها به خوبی انجام پذیرد.

  جراحی پلک 4

  برای جراحی در پلک پایین چند روش وجود دارد. در یکی از این روش ها ایجاد برش در داخل پلک پایین انجام می شود که این برش در معرض دید نیست و از آن طریق چربی های اضافی را از ناحیه برش جداسازی و تخلیه می نمایند. همچنین جراح برای صاف و یکدست نمودن خطوط ظریف موجود بر روی پوست از لیزر اربیوم یا C02 استفاده می نماید. در روش دیگر جراح در راستای مژه ها برشی ایجاد نموده و بافت و چربی اضافی را ازطریق این برش جداسازی و خارج می نماید.

  نکته مهم این است که این خط برش پس از مدت زمان نسبتا کوتاهی محو می گردد. در مورد پلک پایین ذکر این نکته ضروری است که در برخی موارد با توجه به تبحر جراح و تکنیک به کار گرفته شده از سوی وی نیاز به بخیه وجود ندارد.
  معمولا پزشکان پس از انجام موفق جراحی پلک، جوانسازی پوست از طریق لیزر را نیز به بیماران خود توصیه می نمایند.

  موانع انجام جراحی پلک

  همان طور که قبلا ذکر شد یکی از شرایط مورد نیاز برای جراحی پلک دارا بودن سلامت جسمی است. حتما در صورت ابتلا به بیماری باید متخصص را مطلع نمود. زیرا وجود برخی مشکلات جسمی، این عمل را پر خطر و دارای ریسک می کند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • وجود عفونت های درمان نشده و فعال درچشم و نواحی اطراف آن
  • مبتلا بودن به بیماری چشم خشک یا تولید ناکافی اشک یا تبخیر سریع اشک ها
  • ابتلا به بیماری گریوز و درگیر بودن به مشکلات مربوط به بیماری تیروئید

  موانع انجام جراحی پلک

  عمل پلک در کلینیک ایران با هدف زیبایی انجام می شود؟

  برخی از مراجعین به کلینیک های زیبایی تصور می کنند که عمل پلک صرفا جنبه زیبایی دارد. در صورتی که این گونه نیست. بلکه این عمل به عنوان یک روش درمانی برای بهبود بینایی و چشم ها نیز استفاده می شود. در برخی موارد افتادگی پلک باعث کاهش قدرت بینایی و بیماری های ناشی از آن برای چشم ها می شود. اما با این عمل می توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

  سن مناسب برای عمل پلک چقدر است؟

  با توجه به این که عمل پلک یک عمل زیبایی و درمانی محسوب می شود، انجام آن وابسته به سن خاصی نیست. بلکه پزشک معالج پس از معاینات لازم تشخیص می دهد که آیا این عمل لازم است یا خیر؟ علاوه بر این، در برخی از موارد ممکن است افتادگی پلک و پف چشم ها بر اثر عوامل ژنتیکی حتی در بین افراد جوان هم دیده شود.

  بنابراین هم افراد جوان به دلایل ذکر شده می توانند این عمل را انجام دهند و هم افرادی که در دهه ۴۰ یا ۵۰ زندگی خود هستند. اما بدیهی است که پس از حداکثر ۱۲ سال مجددا پلک این افراد با افزایش سن افتاده شود.

  انواع جراحی زیبایی پلک

  خوشبختانه با امکان استفاده و اجرای روش های مختلف انواع روش های جراحی زیبایی پلک در کلینیک های زیبایی از جمله کلینیک ایران انجام می شود. یکی از بهترین ویژگی های جراحی پلک این است که می توان هم آن ها را به صورت تک انجام داد؛ و هم قابلیت عمل همزمان با لیفت لیفت ابرو با نخ یا سایر عمل های زیبایی نیز باشد. به طور کلی سه نوع جراحی مختص پلک وجود دارد که عبارتند از:

  ۱- جراحی پلک فوقانی:

  در روش جراحی پلک فوقانی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه های چربی برداشت می شود. در واقع این عمل برای افرادی انجام می شود که پلک بالایی ان ها پف دارد. یکی از بهترین مزایای این جراحی جوان تر و شاداب تر به نظر رسیدن چهره و بالاتر رفتن ابروها و بهبود بینایی می شود.

  ۲- جراحی زیبایی پلک پایین:

  این روش زیبایی، با هدف برداشتن کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می کنند انجام می شود. یکی از تاثیرات ویژه این روش شاداب و زیباتر به نظر رسیدن چهره می شود.

  ۳- جراحی از طریق ملتحمه:

  این نوع روش جراحی برای افراد جوان استفاده می شود که پوست آن ها دارای خاصیت ارتجاعی است و پوست قوام اولیه و مناسب خود را از دست نداده است. یکی از بهترین ویژگی این روش این است که نیازی به برش زدن پوست بیمار نیست. بنابراین دوران نقاهت کم تری هم دارد.

  انواع جراحی زیبایی پلک

  اقدامات قبل از عمل پلک چیست؟

  قبل از انجام عمل پلک لازم است که پزشک معالج و جراح معاینات تخصصی در این زمینه را انجام دهد. اما به طور کلی اقدامات کلی و مهمی برای کلیه بیماران پیشنهاد می شود که باید همه بیماران انجام دهند. مهم ترین اقدامات و مراقبت های قبل از عمل پلک می توان موارد زیر را نام برد:

  1. در صورتی که هر گونه داروی مکمل یا تجویزی مصرف می کنید، به پزشک اطلاع دهید.
  2. قبل از جراحی مصرف داروهایی که باعث افزایش خونریزی می شود، مانند ادویل، وارفارین، آسپرین و ایبوبروفن را قطع کنید.
  3. برخی از پزشکان ممکن است تجویز کنند که قبل از عمل ناشتا باشید.
  4. قبل از وارد شدن به اتاق عمل، آرایش چهره خود را کاملا پاک کنید.
  5. سه هفته قبل از عمل، نوشیدن الکل، و کشیدن سیگار را قطع کنید.

  مراقبت های پس از جراحی پلک

  پس از عمل جراحی و برای گرفتن نتیجه مطلوب از جراحی پلک و سپری شدن بهتر و سریع تردوران نقاهت نیاز به برخی مراقبت ها و رعایت برخی نکات است که در زیر به آن ها اشاره می گردد:

  • استفاده از داروی مسکن تحت نظر پزشک برای تسکین درد
  • استفاده از پماد آنتی بیوتیک بر روی چشم
  • استراحت کردن و فشار نیاوردن به چشم
  • استفاده از کمپرس سرد بر روی پلک ها برای کنترل و کاهش کبودی و تورم
  • برخاستن و حرکت کردن و راه رفتن پس از گذشت ۴۸ ساعت از عمل جراحی
  • ورزش کردن و بلند کردن و جابجایی اشیاء سنگین پس از سپری شدن حداقل یک تا دو هفته پس از جراحی پلک
  • کشیدن بخیه های غیر جذبی یک هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی
  • عدم استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی تا حداقل سه هفته پس از عمل
  • فشار وارد نکردن به پلک و چشم ها هنگام شستشوی صورت
  • استفاده از کرم های آب رسان و کلاژن تحت نظر پزشک
  • احساس ناراحتی خفیف، حساسیت موقتی به نور یا باد ، اشک آلود بودن چشم ها، خشکی و احساس خارش در چشم ها و در گاهی موارد تاری دید به صورت کوتاه مدت طبیعی بوده و نیازی به مصرف مسکن و آنتی بیوتیک بیش از حد و بدون تجویز پزشک نیست.
  • تا یک هفته بعد از جراحی جای زخم ها و برش های ایجاد شده از بین می رود. بنابراین توصیه می شود در صورت خارش داشتن با دست خود شروع به ماساژ دادن این ناحیه نکنید.
  • به همراه داشتن عینک آفتابی را در هفته های اول پس از جراحی فراموش نکنید.
  • کبودی و تورم در پلک ها طبیعی است، و پس از چندین روز بهبود می یابد.
  • پس از عمل، پلک به مدت ۳ روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
  • بیمار پس از ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل پلک می تواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد.

  سوالات متداول جراحی پلک

  ۱- هزینه عمل پلک در کلینیک ایران چقدر است؟

  با توجه به این که عمل پلک برای افراد مختلف با مشکلات متفاوت انجام می شود، هزینه این عمل به عوامل مختلفی مانند هزینه‌ داروها و مراقبت‌ های بعد از عمل، تعداد ازمایش های لازم قبل از عمل، مدت زمان بستری بودن و … بستگی دارد.

  ۲- مدت زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

  این جراحی به صورت سرپایی و ظرف مدت ۲ الی ۳ ساعت انجام می شود.

  ۳- برای عمل پلک بیهوشی لازم است یا بی حسی؟

  با توجه به صلاح دید پزشک ممکن است این عمل برای برخی از بیماران به صورت بیهوشی و برخی دیگر صرفا با بی حسی انجام شود.

  ۴- چه سنی برای جراحی پلک توصیه می شود ؟

  افزایش سن و عوامل وراثتی و برخی بیماری ها بیشترین نقش را در بوجود آمدن برخی مشکلات مربوط به پلک دارند. گرچه جراحی پلک در افراد بالای ۳۵ سال رایج تر است. اما متخصصین در صورت نیاز پس از ۱۸ سالگی را سن مناسب برای جراحی پلک توصیه می کنند.

  ۵- شستشوی پلک بعد از عمل به چه صورت است؟

  دست ها به طور کامل و با دقت شسته شود. سپس پانسمان روی پلک را با احتیاط برداشته و کمی از سرم شستشو را بر روی گاز استریل ریخته و گاز استریل را با احتیاط و بدون هیچ فشاری بر روی زخم و اطراف آن قرار دهید. با گذشت ۴۸ ساعت می توانید شستشو را با آب جوشیده سرد شده که حاوی کمی نمک است نیز انجام دهید.

  ۶- آیا جراحی پلک عوارضی دارد؟

  در مورد هر عمل جراحی مراجعه به پزشک متخصص بسیار مهم است تا بتوان با بهره گیری از تخصص و تبحر وی یک جراحی موفق را تجربه کرد. در صورت موفقیت جراحی پلک به جز عوارض کوتاه مدت مانند خشکی موقت چشم، تاری موقتی دید، درد خفیف و تورم هیچ عارضه طولانی برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  ۲ دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *