لیزر موهای زائد حین مصرف راکوتان

 • لیزر موهای زائد حین مصرف راکوتان

  یکی از روش های رایج و مطمئنی که باعث جلوگیری کردن از رشد موهای زائد همه قسمت های بدن می شود، لیزر کردن است. این روش به دلیل این که هیچ گونه آسیبی به پوست نمی رساند، جز بهترین روش های موثر محسوب می شود. برخی از مراجعین ممکن است به دلیل مصرف کردن داروهای مختلف، از جمله راکوتان از انجام لیزر خودداری کنند.

  چون در این رابطه سوالات و تردیدهایی وجود دارد که برخی از مراجعین را نگران می کنند. به همین منظور در این مقاله نیز به بررسی کامل لیزر موهای زائد حین مصرف راکوتان می پردازیم.

  مصرف راکوتان برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

  راکوتان جز یکی از داروهای پر مصرفی است که معمولا پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی برای افرادی که پوست صورت و بدن آن میزان زیادی جوش های چرکی و بزرگ دارند، تجویز می کنند. مصرف این دارو برای افرادی توصیه می شود که سایر روش های درمانی دیگر را افراد انجام داده اند، اما نتیجه مورد نظر حاصل نشده است.

  راکوتان و لیزر 2

  داروهای غیر مجاز زمان لیزر موهای زائد

  بسیاری از افراد به دلیل عوامل و فاکتورهای ژنتیکی و ارثی موهای زائد زیادی در صورت و بدن آن ها مشاهده می شود. به همین دلیل روش های مختلفی را برای کاهش و حذف موهای زائد انجام می دهند. در این میان یکی از بهترین روش های موثر در کاهش و رفع کامل موهای زائد، لیزر کردن است. اما متاسفانه این روش ممکن است برای برخی افرادی که داروهای مختلف مصرف می کنند، مجاز نباشد.

  به همین دلیل توصیه می شود که حداقل چندین هفته بعد و قبل از انجام لیزر، مصرف این داروها را به صورت موقت قطع کنند. از جمله مهم ترین داروهایی غیر مجاز زمان لیزر کردن موهای زائد می توان موارد زیر را نام برد:

  • داروهای مورد استفاده در درمان سرطان
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای موثری که برای درمان آکنه تجویز می شود.
  • مصرف داروهای ضد حساسیت مانند آنتی هیستامین
  • مصرف داروهای درمان کننده تیروئید
  • قرص‌ های هورمونی و ضد بارداری
  • داروهای ضد التهاب یا NSAID

  مصرف راکوتان زمان لیزر موهای زائد مجاز است؟

  زمان شروع لیزر کردن یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، این استت که کلیه داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید. به طور کلی مصرف داروهای مختلف حین لیزر کردن و همزمان با روند جلوگیری کردن از رشد موهای زائد، مشکلی ایجاد نمی کند. اما مصرف برخی داروها منع شده است.

  یکی از مهم ترین داروهایی که بیماران برای درمان جوش مصرف می کنند، راکوتان است. این دارو نسبت به نور حساسیت زیادی دارد. به همین دلیل در صورتی که زمان مصرف راکوتان در معرض نور قرار گیرید، ممکن است نتیجه لازم و مورد نظر را نگیرید. همچنین ممکن است که باعث بروز عوارض نا خواسته شود. بنابراین می توان گفت مصرف راکوتان جز داروهایی است که مصرف آن همزمان با لیزر توصیه نمی شود.

  مصرف راکوتان زمان لیزر موهای زائد مجاز است؟

  مصرف داروهای حساس به نور زمان لیزر کردن

  همان طور که در قسمت های بالاتر اشاره شد، عملکرد و نحوه استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد بدین صورت است که با استفاده از دستگاه آن، روی قسمت هایی از صورت یا بدن که موهای زیادی دارد، تابیده می شود. سپس با روشن کردن دستگاه اشعه های وارد پوست می شوند که باعث ضعیف و شکننده شدن فولیکول مو در آن ناحیه می شود.

  بنابراین پس از این که فرد چندین بار لیزر انجام دهد، به مرور فولیکول موهای سطح پوست و حتی موهای زیر پوستی نیز ضعیف می شود. به همین دلیل پس از مدتی دیگر این موها رشد نمی کند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که مصرف داروهایی که حساسیت به نور دارند، زمان انجام لیزر نباید مصرف شود.

  همچنین باید فرد حداقل زمان حذف موهای زائد نباید این داروها را به مدت چندین هفته مصرف نکنند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از لیزر کردن هر دارویی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.

  عوارض مصرف کردن راکوتان همزمان با لیزر چیست؟

  همان طور که در پاراگراف بالاتر اشاره شد، مصرف راکوتان همزمان با زمان لیزر کردن موهای زائد باعث به وجود آمدن عوارض مختلفی می شود. یکی از مهم ترین عوارض مصرف همزمان راکوتان با لیزر، آسیب رسیدن به بافت پوست می شود. در واقع با توجه به این که راکوتان جز داروهایی است که فرد نباید زمان مصرف کردن آن در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد.

  بنابراین نسبت به نور حساسیت زیادی دارد. به همین دلیل با توجه به این که زمان لیزر کردن اشعه لیزر به صورت مستقیم روی پوست صورت یا بدن اعمال می شود، باعث می شود که سطح پوست داغ و حساس شود. بنابراین زمانی که راکوتان نیز مصرف کنید، باعث آسیب رسیدن به پوست و بروز مشکلات جدی می شود.

  عوارض مصرف کردن راکوتان همزمان با لیزر چیست؟

  از جمله مهم ترین عوارض مصرف راکوتان همزمان با لیزر به شرح زیر است:

  عوارض شایععوارض نادر
  خارش پوستکهیر
  افزایش حساسیت و تحریک پوستکاهش مایع چشمی و خارش چشم
  نازک شدن موقت موهاقرمز و پوسته شدن لب و چشم
  جوش صورتسر درد
  خشکی یا ترک پوستملتهب شدن بافت های ناشی از عفونت

  چه زمانی برای لیزر کردن می توان به کلینیک ایران مراجعه کرد؟

  با توجه به توضیحات ارائه شده تا این قسمت از مقاله می توان نتیجه گرفت که مصرف راکوتان و برخی از داروهایی که به نور حساسیت دارند، مانند رتین –A زمان لیزر مجاز نیست. بنابراین توصیه می شود ۶ ماه پس از این که مصرف راکوتان را قطع کردید، برای لیزر کردن اقدام کنید. علاوه بر این، ۴ تا ۶ هفته پس از این که مصرف رتین- A را قطع نمودید، می توانید برای لیزر کردن به کلینیک ایران مراجعه نمایید.

  سوالات متداول لیزر موهای زائد حین مصرف راکوتان

  عوارض لیزر کردن همزمان با راکوتان چیست؟

  مهم ترین عارضه لیزر زمان مصرف راکوتان آسیب رسیدن به بافت پوست است.

  چه مدتی باید از قطع مصرف راکوتان برای لیزر اقدام کرد؟

  حداقل ۶ ماه پس از قطع کردن راکوتان می توانید لیزر کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  تیم نویسندگی کلینیک ایرانمشاهده نوشته ها

  Avatar for تیم نویسندگی کلینیک ایران

  این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *