شستن مو بعد از کاشت

 • شستن مو بعد از کاشت

  یکی از بهترین روش های پر پشت شدن موها برای افرادی که به دلایل مختلف دچار ریزش موی شدید شده اند و موهای کم پشتی دارند، کاشت مو است. این روش سال هاست که در سراسر دنیا به عنوان یکی از بهترین روش های موجود شناخته می شود که تاثیر زیادی هم در زیباتر شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس افراد دارد.

  این روش با وجود این که اگر در بهترین کلینیک زیبایی انجام شود، بدون عوارض و به بهترین نحو انجام می شود، اما برای افزایش کیفیت آن و زودتر طی شدن دوران نقاهت باید مراقبت های لازم پس از کاشت مو را به طور کامل رعایت کنید تا از بروز عوارض پس از کاشت مو جلوگیری کنید. به همین منظور در این مقاله قصد پرداختن به مراقبت های پس از کاشت مو و روش شستن موها را داریم.

  هدف از شستشوی روزانه موها بعد از کاشت مو چیست ؟

  پس از این که کاشت مو انجام شد، روی پوست سر و نواحی که روی آن کاشت انجام شده، ممکن است تکه های کوچک و دلمه هایی ایجاد شود. بنابراین پس از گذشت چندین روز ممکن است در نواحی گیرنده و ناحیه اهدایی باعث ناراحتی فرد و خارش در این نواحی شود. به همین دلیل توصیه می شود که پس از ۳ الی ۱۰ روز پس از کاشت مو، این دلمه ها و پوسته ها باید به طور کامل شسته شود تا پوست سر و نواحی پشت سر به حالت اولیه برگردد.

  شستن مو بعد از کاشت

  بنابراین توصیه می شود که پس از گذشت ۳ روز نباید موها را بشویید. همچنین توصیه می شود که  دو هفته بعد از کاشت مو، روزانه استحمام کنید. پس از گذشت این مدت می توانید طبق روال گذشته با شامپوهای با کیفیت و با PH پایین و فاقد پارابن موها را بشویید. در صورتی که پس از شستن موها این پوسته ها و دلمه ها پس از ۱۰ روز روی پوست سر باقی ماند، لازم است که از لوسیون های مخصوص استفاده شود. بدین صورت که باید لوسیون ها یک ساعت روی پوست سر بماند و سپس آن را بشویید یا پاک کنید.

  حمام کردن بعد از کاشت مو

  پس از کاشت مو یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، حمام کردن است. چون حمام کردن اشتباه پس از کاشت مو در کلینیک زیبایی، باعث باز شدن و آسیب دیدن گرافت های مو می شود و ممکن است باعث کاهش کیفیت کاشت شود. روز جراحی و پس از کاشت یک بانداژ روی نواحی کاشت و ناحیه اهدایی قرار داده می شود که نباید آن را به هیچ وجه بردارید تا آن قسمت را آب بزنید و مرطوب کنید.

  فردای روز کاشت می توانید بانداژ را از روی قسمت های سر که کاشت روی آن ها انجام شده، بردارید و سپس استحمام کنید. نکته مهم در استحمام کردن این است که به هیچ وجه آب داغ روی سر خود نریزید. بلکه فقط می توانید بدن خود را بشویید و آب نباید به محل کاشت موها برسد. از روز دوم به بعد می توانید مجددا حمام کنید. البته بدین صورت که بخشی از جریان آب را باید با دست خود مسدود کنید تا آب به صورت مستقیم و با فشار با پوست سرتان تماس نداشته باشد.

  حمام کردن بعد از کاشت مو

  همچنین موهای پشت سر که از آن ها مو برداشته شده را به آرامی آب بگیرید تا آب در این قسمت هم جریان داشته باشد. تا ۱۰ روز پس از کاشت مو این نکات را مد نظر داشته باشید و به هیچ وجه به صورت مستقیم روی پوست سر و محل کاشت مو آب نریزید. پس از هر بار شستن موها از روز دوم به بعد سر و موها را در روزهای اول با دستمال کاغذی و سپس در روزهای دیگر با حوله تمیز و نخی خشک کنید.

  نکات مهم شستشوی موها بعد از کاشت

  همان طور که در پاراگراف اول اشاره شد، پس از کاشت مو در صورتی که نکات مهم و مراقبت های لازم را انجام دهید موهایی با کیفیت بهتر خواهید داشت. همچنین از بروز عوارض بعد از کاشت نیز جلوگیری می شود. در ادامه به معرفی نکات مهم شستن مو بعد از کاشت می پردازیم.

  • وقتی برای اولین بار موهای خود را می شویید از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که آب به صورت مستقیم به گرافت ها و فولیکول ها برخورد نمی کند.
  • برای استحمام کردن و شستن موها باید از شامپوهای مخصوص و استاندارد استفاده کنید. شامپوهای مناسب را معمولا پزشک تجویز می کند و پیشنهاد می دهد. اما در صورتی که پزشک پس از کاشت در کلینیک پوست و مو ایران پیشنهاد نکرد، توصیه می شود که حتما از شامپوهای فاقد پارابن و مواد شیمیایی یا از شامپو بچه استفاده کنید.
  • زمان شستن موها توجه داشته باشید که ناخن ها به پوست سر برخورد نکند و به هیچ وجه سر را ماساژ ندهید و چنگ نزنید. چون بروز هر گونه خراشیدگی در ناحیه گرافت ها و کاشت مو ممکن است باعث آسیب دیدن فولیکول مو شود.
  • بعد از کاشت مو، فولیکول های مو به شدت حساس هستند. بنابراین توصیه می شود که به صورت عمودی و مستقیم روی سر خود آب نریزید. در صورتی که فشار آب دوش زیاد است، برای شستن موها از یک کاسه یا ظرف کوچک استفاده کنید.
  • برای خشک کردن موها از سشوار استفاده نکنید. برای خشک شدن اجازه دهید موها در معرض هوای آزاد قرار گیرد و به آرامی خشک شود.

  شامپوی مناسب پس از کاشت مو

  همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، استفاده از شامپوی با کیفیت و استاندارد تاثیر زیادی در بهبود روند درمان و گذشتن دوره نقاهت پس از کاشت مو دارد. بنابراین زمان خرید و استفاده از شامپو، به ترکیبات شامپو، میزان چربی سر، PH پوست سر یا نوع جراحی توجه داشته باشید و حتی الامکان در این مورد با پزشک مشورت کنید. همچنین توصیه می شود از شامپو بچه که فاقد مواد شیمیایی مضر است، استفاده کنید.

  شامپوی مناسب پس از کاشت مو

  در صورتی که PH شامپو نیز بالا باشد، ممکن است باعث خارش نواحی کاشت مو شده و تحریک شود. همچنین توصیه می شود که از شامپوهای حاوی بیوتین استفاده کنید. این کار تاثیر زیادی در افزایش استحکام فولیکول های تازه کاشته شده و حتی ساقه موها می شود.

  آیا بعد از کاشت مو می توان به استخر رفت؟

  یکی از سوالات متداول و تکراری که پس از کاشت مو توسط افراد پرسیده می شود این است که آیا پس از کاشت مو می توان به استخر رفت؟ به طور کلی استخر رفتن پس از کاشت مو مانعی ندارد؛ اما توصیه می شود حداقل ۳ هفته پس از کاشت به استخر بروید. چون نواحی اهدا کننده مو و گیرنده حتی پس از گذشت چندین هفته هم دارای زخم هستند و نیاز به مراقبت دارند تا به طور کامل بهبودی حاصل شود.

  با توجه به این که زمان استخر رفتن مو و سر کامل درون آب می رود، توصیه می شود که حداقل تا ۳ هفته پس از کاشت استخر نروید. چون پس از گذشت این زمان فولیکول های کاشته شده هنوز در جای جدید خود پیوند نخورده اند و محکم نشده اند. علاوه بر این، با توجه به این که محل گرافت های ایجاد شده در پشت سر یا خط ریش در این مدت هنوز بهبود نیافته اند، باید اجازه دهید تا به طور کامل گرافت ها درمان شود.

  آیا بعد از کاشت مو می توان به استخر رفت؟

  علاوه بر این، آب استخر ممکن است دارای قارچ، کلر زیاد و …. باشد که احتمال بروز عفونت را در نواحی کاشت افزایش می دهد. پس از این که به استخر رفتید نیز مراقب باشید تا حرکات شوک دهنده انجام ندهید تا شیرجه نزنید. چون ممکن است آب با شدت زیادی به موها برخورد کند. به طور کلی تا یک سال پس از کاشت مراقبت های مهم در این زمینه را انجام دهید تا کاشت مو با کیفیت بالا و به بهترین نحو انجام شود و شاهد نتایج خوب آن پس از گذشت یک سال اول باشید.

  خشک کردن موها پس از کاشت باید چگونه انجام شود؟

  برای این که بهتر با روند خشک کردن موها پس از کاشت آشنا شوید، اجازه دهید با یک مثال توضیح دهیم. کاشت مو در واقع مانند یک موی مصنوعی و جدید است که از بدن یا موی سر خود شما گرفته می شود. سپس گرافت یا خراش ها و سوراخ هایی طبق نظر و بررسی پزشک روی سر ایجاد می شود تا موی جدید به آن پیوند زده شود. بنابراین مدت زمان زیادی طول می کشد که پیوند بین فولیکول های مو و گرافت های ایجاد شده برقرار شود.

  چون این فولیکول ها در ابتدا ممکن است سست باشند و حتی پیوند پس زده شده و فرد در اثر رعایت نکردن مراقتب های لازم مجددا دچار ریزش مو شود. بنابراین برای خشک کردن موها نیز توصیه می شود که پس از حمام موهای خود را با دمای محیط و به آرامی خشک کنید. چون خیس ماندن سر و موها باعث جذب کردن آلودگی ‌های محیط به خود می شود.

  اگر هوای منطقه یا منزل مرطوب است، از باد سرد سشوار کمک بگیرید و به آرامی پوست سر را خشک کنید. برای این کار سشوار را روی دمای سرد قرار داده و فاصله آن را با موها حفظ کنید. فاصله سشوار تا پوست و ریشه موها حداقل باید ۳۰ سانتی متر باشد. سپس ساقه موها در صورتی که بلندتر است، اجازه دهید با دمای محیط خشک شود. به هیچ وجه از باد گرم سشوار برای خشک کردن استفاده نکنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  تیم نویسندگی کلینیک ایرانمشاهده نوشته ها

  Avatar for تیم نویسندگی کلینیک ایران

  این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *