برگشت موهای لیزر شده بعد از بارداری

 • برگشت موهای لیزر شده بعد از بارداری

  همه ما در سطح پوست خود، میزان زیاد یا کمی از موهای زائد را مشاهده می کنیم که ممکن است ظاهر خوشایندی نداشته باشد. این موضوع در خانم ها بیشتر از آقایان از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل روش های مختلفی را امتحان کرده و انجام می دهند.

  یکی از بهترین روش ها برای کاهش و از بین بردن رشد موهای زائد، لیزر موهای زائد است. یکی از سوالات متداولی که در مورد لیزر موهای زائد مطرح می شود این است که آیا لیزر برای همیشه رشد موها را متوقف می کند؟ آیا بازگشت موهای زائد بعد از بارداری هم رخ می دهد یا خیر؟ برای پاسخ دقیق تر به این سوالات باید ابتدا به بررسی چرخه فولیکول رشد مو آشنا شوید.

  چرخه رشد فولیکول مو چگونه است؟

  موها با رشد کردن فولیکول های مو رشد می کنند. فولیکول های مو به طور طبیعی دارای چرخه طبیعی هستند که از طریق دریافت کردن اکسیژن و گردش خون در قسمت های مختلف موها، رشد می کنند.

  چرخه رشد فولیکول مو چگونه است؟

  اما با تابیدن اشعه های لیزر به قسمت های مختلفی که دارای مو هستند، به فولیکول ها آسیب رسیده و دوره استراحت خود را آغاز می کنند. در این مرحله فولیکول ها کیفیت و استحکام اولیه خود را از دست می دهند و پس از مدتی رشد آن ها متوقف می شود. اما به طور کلی ممکن است که به دلایل مختلف موهای لیزر شده مجددا رشد کنند.

  عوامل بازگشت موهای زائد بعد از بارداری

  یکی از دلایل متداولی که ممکن است بعد از لیزر کردن باعث بازگشت موهای زائد شود، بارداری است. برخی از خانم های بارداری ممکن است در دوران بارداری دیگر برای لیزر موهای زائد اقدام نکنند و مجددا شاهد رشد و بازگشت موهای زائد باشند. به طور کلی عوامل مختلفی باعث بازگشت موهای زائد بعد از بارداری می شود که به شرح زیر است:

  1. رنگ موها
  2. رنگ پوست
  3. تغییر در سطح هورمون ها
  4. نوع دستگاه مورد استفاده در کلینیک پوست و مو
  5. مصرف برخی داروهای خاص
  6. میزان ضخامت موها
  7. میزان مهارت اپراتور زمان لیزر کردن

  عوامل بازگشت موهای زائد بعد از بارداری

  دلیل اصلی برگشت موهای زائد بعد از بارداری

  به طور کلی پس از این که اقدام به انجام لیزر موهای زائد می کنید، ممکن است صرفا برخی از موها که میزان ضخامت کم تری دارند، رشد آن ها متوقف شده و دیگر رشد نکنند یا صرفا کمی رشد نمایند.

  این اتفاق در برخی مواقع ممکن است چند هفته پس از تولد نوزاد تعداد رخ داده و کمی از مو‌ها، رشد کمی داشته باشد. علاوه بر این، این اتفاق در دوران حاملگی نیز دیده می شود. در واقع دلیل اصلی بازگشت موهای زائد بعد از بارداری تغییر در سطح هورمون ها به ویژه در ماه ‌های پس از دوران حاملگی است.

  به همین دلیل باید مدت زمانی بگذرد تا در این دوره زمانی هورمون ها در بدن زنان تنظیم شده و برخی از موهای زائد دوباره رشد کنند. به همین دلیل معمولا با تجویز و تشخیص پزشک معالج و ماما انجام لیزر ۱ یا ۲ بار با فاصله زمانی ۸ تا ۱۰ ماه توصیه می شود. علاوه بر این، از جمله مهم ترین دلیل اصلی بازگشت موهای زائد بعد از بارداری می توان موارد زیر را نام برد:

  ۱- تغییرات هورمونی

  یکی از مهم ترین دلایل بازگشت موهای زائد بعد از بارداری اختلال در هورمون های زنان و به ویژه در هورمون های تیروئیدی است. اختلال در هورمون های تیروئیدی باعث بروز بیماری های مختلف مربوط به تنبلی تخمدان می شود. بنابراین برای جلوگیری از رشد مجدد و بازگشت موهای زائد بعد از بارداری یا قبل از آن، بیماری های مرتبط با تنبلی تخمدان و اختلالات تیروئیدی را درمان کنید.
  تغییرات هورمونی در بارداری

  ۲- کیست تخمدان

  کیست تخمدان و تنبلی تخمدان هم علائم و اثراتی مشابه با تغییرات هورمونی در بدن زنان دارد. این تاثیرات باعث می شود که پس از مدتی بعد از بارداری شاهد بازگشت موهای زائد خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود برای جلوگیری از رشد مجدد موهای زائد بعد از لیزر ، همزمان با لیزر یا قبل از آن اقدامات لازم برای درمان کیست تخمدان را زیر نظر پزشک معالج انجام دهید.

  ۳- تفاوت بین تاثیر لیزر برای افراد

  یکی از مهم ترین دلایل بازگشت موهای زائد پس از بارداری یا شرایط مختلف دیگر این است که تاثیر لیزر روی بدن و صورت همه افراد با یک دیگر متفاوت است. چرا که هر فرد دارای رنگ موی زائد، نوع پوست، وراثت و ژنتیک فرد، تغذیه، سن، سابقه بیماری ها و … خاص خود را دارند.

  علاوه بر این، انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد، مهارت پزشک و تعداد جلسات لیزر و … نیز در تعیین میزان کیفیت لیزر موهای زائد تاثیر به سزایی دارد.

  ۴-    مصرف ویتامین ها و مکمل های مناسب برای تقویت مو

  یکی از اقدامات مهمی که افراد مختلف برای رشد موهای زائد انجام می شود، مصرف ویتامین ها و مکمل های مناسب و لازم برای تقویت مو است. باید بدانید که مصرف این مکمل ها صرفا برای تقویت مو موثر نیست. بلکه مصرف مداوم این مکمل ها باعث می شود که رشد مجدد در قسمت های مختلف بدن نیز شروع به رشد کردن کند.

  مصرف مکمل های تقویت مو دلیل برگشت موهای زائد بعد از بارداری

  این موضوع در خانم هایی که به تازگی دوران بارداری را به پایان رسانده و زایمان کرده اند، بیشتر دیده می شود. چون بدیهی است که برخی از خانم ها بعد از زایمان کردن ریزش مو را تجربه می کنند. به همین دلیل مصرف میزان مشخصی از ویتامین ها بعد از بارداری را و در زمان بارداری مکمل و ویتامین های زیادی مصرف می کنند.

  اما باید توجه داشته باشید که مصرف مکمل ها احتمال بازگشت موی زائد بعد از بارداری نیز افزایش می یابد. بنابراین توصیه می شود در صورتی که قصد لیزر کردن موهای زائد خود را دارید، تا مدتی از مصرف مکمل های مرتبط با رشد مو خودداری نمایید.

  ۵-افزایش هورمون های زنانه

  علاوه بر به هم ریختن هورمون های زنانه، افزایش هورمون ها از جمله هورمون استروژن باعث افزایش روند و سرعت رشد موها می شود. علاوه بر این، در دوران بارداری نیز میزان هورمون آندوژی در بدن خانم ها افزایش می یابد.

  بنابراین ممکن است حتی در دوران بارداری هم شاهد افزایش رشد موها و حتی افزایش ضخامت موها در قسمت های مختلف بدن شوید. همین اتفاق سبب می شود که در دوران بارداری و پس از آن شاهد افزایش و بازگشت رشد موهای زائد بعد از بارداری باشید.

  سوالات متداول برگشت موهای لیزر شده بعد از بارداری

  ۱- مهم ترین دلیل رشد مجدد موهای زائد بعد از بارداری چیست؟

  مهم ترین دلیل بازگشت موهای زائد بعد از بارداری، تغییرات هورمونی است.

  ۲- آیا می توان بازگشت موهای زائد بعد از بارداری کنترل کرد؟

  بله. با مصرف داروهای مجاز و تجویز پزشک می توان از بازگشت موهای زائد جلوگیری کرد؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  تیم نویسندگی کلینیک ایرانمشاهده نوشته ها

  Avatar for تیم نویسندگی کلینیک ایران

  این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *