مراقبت های بعد از کاشت ابرو

 • برای داشتن صورتی زیبا و افزایش اعتماد به نفس فرد، عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند. یکی از مهم ترین فاکتورها که برای هر فردی اهمیت زیادی دارد و معمولا همه افراد در نگاه اول به آن توجه زیادی می کنند، ابروها هستند. ممکن است برخی افراد به صورت ژنتیکی ابروهای کم پشت و نازکی داشته باشند. به همین دلیل این افراد برای داشتن ابروهای پهن و زیبا، اقدام به انجام روش های مختلفی می کنند.

  مراقبت های بعد از کاشت ابرو

  یکی از بهترین روش های رایج برای داشتن ابروهایی زیبا و خوش فرم، کاشت ابرو است. این روش برای افرادی که به صورت ژنتیکی دارای ابروهای کم پشت و نازک هستند؛ همچنین افرادی به هر دلیلی که ابروهای خود را از دست داده اند و باریک شده است. افرادی که فرم ابروهای خود را دوست ندارند، پیشنهاد می شود و مناسب است.

  اما به طور کلی کاشت ابرو هم باید فرد مراقبت های مهمی را انجام دهد. انجام این مراقبت ها باعث می شود که از بروز عوارض مختلف جلوگیری شود. در ادامه این مقاله به بررسی مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت ابرو می پردازیم.

    

   مراقبت های بعد از کاشت ابرو چیست؟

   کاشت ابرو یک روش کم تهاجمی و بی عارضه محسوب می شود که به دلیل ماندگاری زیاد طرفداران زیادی دارد. با این وجود برای این که بتوانید سریع تر و بهتر شاهد نتایج مطلوب آن باشید، باید مراقبت های لازم بعد از کاشت ابرو را به درستی انجام دهید. علاوه بر این، انجام این مراقبت ها باعث می شود که دوران نقاهت سریع تر طی شود.

   به طور کلی حتی اگر بهترین کلینیک پوست و مو در تهران را انتخاب کنید و اقدام به کاشت ابرو انجام دهید؛ اما مراقبت هایی که توسط پزشک تجویز و توصیه می شود را انجام ندهید؛ ممکن است نتیجه دلخواه را مشاهده نکنید. مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت ابرو به شرح زیر است:

   • طبق نظر پرشک در زمان تعیین شده برای کشیدن بخیه ها اقدام کنید:

   در برخی موارد برای کاشت ابرو از نخ های بخیه جذبی استفاده می شود که پس از چندین روز این نخ ها جذب می شود و نیازی به کشیدن نیست. اما در صورتی که از نخ غیر جذبی استفاده شده، لازم است که حداقل بین ۱۰ تا ۱۲ روز پس از کاشت ابرو، برای کشیدن آن اقدام کنید. زمان دقیق توسط پزشک متخصص کلینیک پوست و مو تعیین می شود.

   • محل زخم را دست کاری نکنید

   پس از کاشت ابرو محل کاشت، ممکن است دچار تورم، قرمزی، التهاب و خارش شود. بنابراین توصیه می شود که به هیچ وجه محل زخم را دست کاری نکنید، نخارانید و به آن فشار وارد نکنید. خاراندن این قسمت ها باعث سست شدن پیوند ابرو و آسیب رسیدن به فولیکول های مو می شود. برای کم شدن خارش و حساسیت در محل زخم می توانید با تجویز پزشک از داروهای ضد حساسیت مانند آنتی هیستامین و سیتریزین استفاده نمایید.

   مراقبت های بعد از کاشت ابرو

   • ۵ روز پس از کاشت ابرو محل را بشویید

   یکی از مهم ترین موارد پس از کاشت ابرو مرطوب و خیس نکردن محل کاشت است. بنابراین توصیه می شود تا ۵ روز برای تمیز کردن صورت صرفا از دستمال مرطوب استفاده کنید. مراقب باشید که اطراف محل کاشت مرطوب و خیس نشود. پس از گذشت ۵ روز به حمام بروید و برای شستن خون و پوسته ها به آرامی روی محل دست بکشید.

   • استفاده از مواد شوینده مناسب

   پس از کاشت مو، قسمت کاشت و گرافت ها ممکن است که دارای زخم و پوست پوست های ریزی باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای شستن این قسمت از موها از شوینده های مناسب و با کیفیت استفاده کنید. در بسیاری از موارد هم پزشک متخصص کاشت ابرو توصیه می کند که برای شستشو از شامپو بچه که فاقد مواد شیمیایی است، استفاده نمایید.

   • قطع مصرف الکل

   از ۳ تا ۵ روز پس از کاشت ابرو، از مصرف الکل یا سایر نوشیدنی های دارای الکل خودداری نمایید.

   • در معرض نور مستقیم آفتاب نروید

   در نور خورشید اشعه های مضری وجود دارد و زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید باعث آسیب رسیدن و سست شدن فولیکول های پیوند زده شده می شود. بنابراین در صورتی که مجبور هستید برای حضور در محل کار یا کارهای ضروری دیگر در نور آفتاب باشید، از کلاه نقاب دار و عینک آفتابی با شیشه های بزرگ استفاده کنید.

   پرهیز از نور مستقیم آفتاب بعد از کاشت ابرو

   • استفاده منظم از داروهای تجویز شده

   با توجه به تجویز پزشک در صورتی که لازم است از دارو، اسپری یا پماد خاصی استفاده نمایید؛ به صورت دقیق و منظم از آن استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

   • کم یا قطع کردن ورزش های سنگین و سخت

   در صورتی که عادت دارید به صورت مداوم ورزش کنید، تا مدت طولانی و حداقل تا ۲ هفته از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. این کار باعث فشار وارد شدن به محل بانک مو، پاره شدن مویرگ های اطراف محل کاشت ابرو، و کند و آرام شدن روند رشد و ترمیم کاشت ابرو می شود. علاوه بر این، همان طور که می دانید ورزش کردن باعث تعریق کردن می شود که همین اتفاق تاثیر زیادی در عفونت کردن محیط کاشت ابرو خواهد شد.

   • تا مدتی به استخر نروید

   رفتن به محیط های مرطوب به طور کلی باعث آسیب رسیدن و عفونت کردن محل کاشت ابرو می شود. به همین دلیل توصیه می شود حداقل تا هفته الی ۱ ماه پس از کاشت مو به هیچ وجه به استخر، سونا، جکوزی و کلیه محیط های گرم و دارای رطوبت نروید.

   • آرایش نکنید

   در صورتی که عادت دارید همیشه صورتی آراسته و با آرایش داشته باشید، تا مدتی آرایش کردن را کنار بگذارید. برای آرایش کردن می توانید از مواد آرایشی که مورد تایید پزشک است، استفاده کنید. همچنین توصیه می شود از مواد آرایشی سبک استفاده کنید تا برای پاک کردن این مواد آرایشی نیازی به استفاده از شوینده های قوی، و فشار وارد کردن به محل کاشت نباشد. چون هر گونه فشار وارد کردن به محل کاشت ابرو، باعث سست شدن پیوند و کاشت می شود. حتی ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورید.

   میانگین امتیازات ۵ از ۵
   از مجموع ۲ رای

   تیم نویسندگی کلینیک ایرانمشاهده نوشته ها

   Avatar for تیم نویسندگی کلینیک ایران

   این مقاله به کوشش مدیریت و اعضای تیم کلینیک ایران تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش اعضا، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

   بدون دیدگاه

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *