• مزوتراپی

  در طی سال های اخیر به ویژه دهه اخیر، افراد بیش از پیش به زیبایی چهره و صورت خود اهمیت می دهند. به همین دلیل بسیاری از جوانان قبل از بروز نشانه های پیری در پوست خود، اقدامات لازم را برای پیشگیری انجام می دهند. با این وجود خوشبختانه با توجه به تغییرات زیادی که در علم پزشکی رخ داده، حتی امکان درمان و جوانسازی پوست برای افراد در سنین میانسالی و حتی کهنسالی هم وجود دارد.

  برخی از روش ها تهاجمی و برخی دیگر غیر تهاجمی هستند. یکی از بهترین روش هایی که به عنوان یک روش غیر تهاجمی شناخته می شود، مزوتراپی است. مزوتراپی به دلیل کاربردهای گسترده و زیادی که دارد، جز بهترین روش های جوانسازی پوست محسوب می شود. در صورتی که به زیبایی چهره خود اهمیت می دهید، مزوتراپی یکی از بهترین روش ها است و در این مقاله به طور کامل به معرفی آن می پردازیم.

  مزوتراپی
  مزوتراپی چیست؟

  پوست به طور طبیعی دارای ساختار منحصر به فردی است که به صورت مستمر به تولید کلاژن و ساختارهای پروتئینی می پردازد. اما با گذشت زمان و افزایش سن بدیهی است که پوست ساختار طبیعی خود را به دلیل کاهش و توقف تولید کلاژن از دست می دهد. به گونه ای که ساختار میانی پوست تخریب شده و به مرور میزان انعطاف پذیری آن کاهش می یابد. در چنین مواردی یکی از بهترین روش ها مزوتراپی است.

  مزوتراپی نوعی روش درمانی برای آبرسانی پوست، رفع و درمان چین و چروک و درمان ریزش مو کاربرد دارد. در این روش سوزن های ریزی به عمق ۳ الی ۴ میلی متری پوست نفوذ می کند و وارد می شود. برخی از بیماران پس از خواندن این مطلب ممکن است تصور کنند که مزوتراپی درد دارد. در صورتی که این روش به هیچ وجه درد و خونریزی و دوران نقاهت ندارد.

  کاربرد مزوتراپی چیست؟

  همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، مزوتراپی کاربرد گسترده و مختلفی برای درمان موارد مختلف دارد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان متخصص پوست و زیبایی پس از انجام معاینات و حتی آزمایش های مختلف این روش را برای درمان مشکلات پوستی پیشنهاد می کنند. بر همین اساس می توان گفت که مزوتراپی در درمان موارد زیر کاربرد دارد:

  1. لیفت کردن پوست صورت و گردن
  2. رفع و درمان چین و چروک پوست نواحی مختلف صورت
  3. درمان افتادگی پلک
  4. بر طرف کردن پف و تیرگی های دور چشم
  5. درمان سلولیت در نواحی مختلف بدن (شکم، ران ها، ساق پا و …)
  6. از بین بردن و درمان استریا (ترک های به وجود آمده روی پوست ناشی از چاق و لاغر شدن مکرر، حاملگی، و رشد
  7. رفع غبغب
  8. برای درمان ریزش و تقویت مو
  9. رفع چاقی موضعی صورت و بدن

  مزوتراپی صورت چیست؟

  یکی از کاربردی ترین انواع مزوتراپی که طرفداران زیادی دارد و در مطب پزشکان پوست و زیبایی از جمله کلینیک پوست و لیزر ایران انجام می شود، مزوتراپی صورت است. اصلی ترین کاربرد مزوتراپی صورت جوانسازی کردن آن است. برای هر جلسه انجام مزوتراپی، ابتدا یک داروی بی حسی رو قسمت های مختلف پوست مالیده می شود. سپس با توجه به نوع پوست و متناسب با داروهایی که پوست نیاز دارد، داروهایی از طریق سوزن های ریز روی پوست تزریق می شود. این سوزن ها به هیچ وجه درد و سوزشی ندارد. در هر تزریق یک قطره کوچک از محلول مورد نظر در پوست تزریق می شود.

  یکی از ویژگی های جالب این تزریق ها این است که در هر تزریق سوزن ها به عمق ۱ تا ۴ میلی متری پوست نفوذ می کند. در واقع در هر بار تزریق شرایط پوست با توجه به نظر و تجویز پزشک بررسی می شود. سپس عمق تزریق مشخص شده و سپس تزریق مواد و محلول های مورد نظر انجام می شود.

  مزوتراپی صورت چیست
  تعداد جلسات لازم برای مزوتراپی

  یکی از بهترین مزایای انجام مزوتراپی این است که پس از چندین جلسه مزوتراپی نتیجه مورد نظر که همان جوانسازی پوست است را می توانید مشاهده کنید. به طور کلی تعداد جلسات لازم برای مزوتراپی صورت با توجه به نوع پوست و میزان مشکلی که پوست فرد دارد، با تجویز و تشخیص پزشک تعیین می شود. بر همین اساس ممکن است هر فرد به ۳ تا ۱۵ جلسه مزوتراپی صورت نیاز داشته باشد.

  در ابتدای شروع مزوتراپی فاصله بین تزریق ها بین ۷ تا ۱۰ روز است. پس از آن فاصله انجام این کار به دو هفته یک بار و یک بار در ماه خواهد بود. با این وجود پس از انجام جلسات اول شاهد تغییرات ویژه ای در پوست صورت خواهید بود. به گونه ای که پوست به بهترین نحو شاداب و باز می شود.

  رفع لک های پوستی با مزوتراپی

  یکی از بهترین مزایای مزوتراپی پوست از بین بردن لکه های پوستی است. این روش برای افرادی پیشنهاد می شود که پوست صورت آن ها دارای لک های زیاد است. در واقع عملکرد این روش این است که محلول مورد تزریق در مزوتراپی، بدین صورت است که محلول روی لایه پوست ته نشین می شود. سپس چربی های موضعی در پوست حل شده و سپس باعث روشن شدن پوست و برطرف شدن لکه های آن می شود.

  مزوتراپی

  مزوتراپی مو چیست؟

  علاوه بر انجام مزوتراپی صورت برای جوانسازی و آبرسانی پوست، از این روش برای مزوتراپی مو نیز انجام می شود. از روش مزوتراپی مو برای جلوگیری و درمان ریزش مو و آلوپسی استفاده می شود. در واقع زمانی که فردی دچار ریزش مو می شود، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از مهم ترین دلایل کاهش میزان مواد موثره در رشد و بهبود کیفیت مو و کاهش رشد فولیکول های مو است. به همین دلیل در روش مزوتراپی مو، عصاره ‌های طبیعی گیاهان، ویتامین‌ ها یا داروهای مختلفی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل به داخل سر تزریق می شود.

  با انجام مزوتراپی رشد موها تقویت شده و افزایش می یابد. علاوه بر این، برخی افراد به دلایل مختلف مانند دلایل ژنتیکی ممکن است که گرف های (ریشه های) مو آن ها بسیار ضعیف و حساس باشد. در این افراد نیز مزوتراپی باعث تقویت گرف های موها می شود. همچنین، مزوتراپی مو مزایای منحصر به فرد زیادی دارد که عبارتند از:

  1. انتقال مواد مغذی به موها
  2. بهبود گردش خون
  3. اصلاح تعادل هورمونی در اطراف فولیکول مو

  مزوتراپی مو
  مزوتراپی دور چشم

  پوست دور چشم جزء یکی از اعضای حساس صورت است که بیشتر در معرض دهیدراته شدن و بروز چین و چروک قرار دارد. پوست دور چشم به دلایل مختلف از جمله افزایش سن، کم آبی پوست، عدم استفاده از ضد آفتاب، عدم استفاده از عینک آفتابی و … دچار چین و چروک می شود. برای رفع این مشکلات نیز یکی از بهترین روش هایی که توصیه می شود، مزوتراپی دور چشم است.

  بروز تغییرات هورمونی در دوران بارداری، ژنتیک یا کم‌ خوابی و بی‌ خوابی، سیگار کشیدن، گردش خون نامناسب و رژیم ‌های سخت و غیر‌ اصولی باعث بروز چین و چروک در پوست اطراف چشم می شود. در روش مزوتراپی نیز مواد مورد نیاز از طریق سوزن هایی به پوست اطراف چشم تزریق می شود. سپس پف و تیرگی های دور چشم پس از ۴ یا ۵ جلسه مزوتراپی برطرف می شود.

  مزوتراپی دور چشم
  مزوتراپی برای لاغری

  یکی از روش های موثر که برای لاغری پیشنهاد می شود، مزوتراپی است. این روش برای افرادی که دارای لاغری موضعی هستند، پیشنهاد می شود. چرا که در برخی افراد امکان انجام روش های مختلف دیگر مانند لیپوساکشن وجود ندارد. بنابراین این روش کاملا بی خطر و موثر است. از تکنیک مزوتراپی برای کاهش سایز در اعضای مختلف بدن بسیار موثر است.

  زمان انجام مزوتراپی لاغری روش های دیگر از جمله رعایت تغذیه و ورزش نیز پیشنهاد می شود تا به بهترین نحو موثر واقع شود. علاوه بر این، حتی افرادی که لیپوساکشن انجام داده اند، نیز برای اثر گذاری بهتر و سریع تر می توان روش مزوتراپی را نیز انجام داد.

  مزوتراپی برای لاغری
  مواد مورد استفاده در مزوتراپی چیست؟

  همان طور که در پاراگراف های بالاتر ذکر شد، افراد مختلف نوع پوست های متفاوتی دارند که هر کدام از این افراد دارای مشکلات پوستی مختلفی هستند. پزشک پس از معاینه و انجام بررسی های مختلف و با توجه به نوع پوست افراد برای آن ها مزوتراپی را پیشنهاد می کند. ترکیباتی که برای هر بیمار و با توجه به مشکل آن ها توصیه و انجام می شود، متفاوت خواهد بود.

  به طور کلی مواد مورد استفاده در مزوتراپی شامل ترکیبی از ویتامین ها و مواد مغذی به نام کوکتل است. در کوکتل نیز ترکیبات و محتویات مختلفی از جمله ویتامین ها و پروتئین ها و اسیدهای آمینه، عصاره های گیاهی، گیاه جینسینگ، گیاه جینکوبیلوبا، گیاه رزماری، گیاه نخل اره ای وجود دارد. این ترکیبات هیچ گونه خطر و عوارضی برای پوست انسان ندارد و کاملا با بدن انسان سازگار است.


  سوالات متداول مزوتراپی

  ۱- آیا مزوتراپی عوارض دارد؟

  خیر. تاکنون عوارضی پس از انجام مزوتراپی توسط بیماران گزارش نشده است. اما ممکن است برخی افراد پوست حساسی داشته و به صورت موقت پوست آن ها واکنش نشان داده و به صورت موقت قرمز شود.

  ۲- آیا مزوتراپی درد دارد؟

  خیر. سوزن‌ های دستگاه مخصوص مزوتراپی (مزوگان) بسیار نازک است و باعث درد نمی شود. اما برای جلوگیری از دردهای کم نیز از کرم های موضعی بی حس کننده استفاده می شود.

  ۳- چه تعداد جلسه مزوتراپی باید انجام شود؟

  با توجه به نوع پوست، مشکلات پوستی، میزان کم پشتی موها و تجویز پزشک تعداد جلسات لازم برای جلسه مزوتراپی توسط پزشک معالج تشخیص داده می شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *