• کاشت مو

  همه ما از داشتن صورتی زیبا و بی عیب و نقش لذت می بریم. به گونه ای که امروزه هر فرد در صورتی که به دلایل مختلف نقص یا ایرادی را در چهره خود مشاهده کند، سریعا برای رفع آن اقدام می کند. یکی از مشکلاتی که امروزه بین افراد مختلف در سنین متفاوت و حتی بین جوانان شایع شده، ریزش موی شدید است.

  بدیهی است یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در زیبایی چهره، داشتن موهای پر پشت و زیبا است. به همین دلیل می توان گفت امروزه نیاز به کاشت مو بین افراد زیادی در سنین متفاوت احساس می شود. به طور کلی ریزش مو و نیاز به کاشت به دلایل مختلفی وابسته است.

  روش کاشت موFUE-FUT-ترکیبی
  کاندید کاشت موافرادی که ریز موی طبیعی داشتن
  دوره نقاهتبستگی به روش کاشت
  عوارض کاشت موخارش،سکسکه،تورم

  در صورتی که قصد کاشت مو دارید، میتوانید با مطالعه این مطلب و تماس با مشاوران کلینیک ایران نسبت به نحوه کاشت و سایر موارد مربوط به کاست مو اطلاعات کافی کسب کنید.
  کاشت مو

  دلایل ریزش مو چیست؟

  برخی از مراجعین به کلینیک زیبایی تصور می کنند که ریزش مو فقط مختص افراد مسن است. در صورتی که به هیچ وجه این گونه نیست و ریزش مو حتی در سنین پایین هم به دلایل مختلف رخ می دهد. به گونه ای که فرد در اوایل جوانی اقدام به کاشت مو می کند. از مهم ترین دلایل ریزش مو می توان موارد زیر را نام برد:

  1. عوامل ژنتیکی و ارثی
  2. فشار و استرس های روانی شدید
  3. بیماری های خاص مختلف
  4. مصرف داروهای شیمی درمانی
  5. عدم تعادل هورمون ها در بدن
  6. تغذیه نامناسب و عدم دریافت ویتامین های لازم برای بدن

  کاشت مو چیست؟

  کاشت مو یکی از بهترین روش های ایجاد یا افزایش زیبایی به چهره افراد است. بدین صورت که مو از یک ناحیه سر به ناحیه دیگر انتقال داده شده و کاشته می شود. در کاشت مو جراح معمولا از موهای پشت سر فرد یا کناره های گوش او مو می گیرد و به قسمت جلویی سر انتقال می دهد.

  این روش صرفا در کلینیک ها و مطب های زیبایی و زیر نظر پزشک معالج انجام می دهد. کاشت مو کاملا از طریق بی حسی انجام می شود و در حین عمل هیچ دردی را احساس نمی کنید.
  کاشت مو چیست؟

  کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟

  با وجود این که سال هاست کاشت مو در سراسر دنیا انجام می شود، اما این روش صرفا به برخی از مراجعه کنندگان پیشنهاد داده می شود. متخصصین پوست و زیبایی روش کاشت مو را به عنوان آخرین روش درمانی پیشنهاد می کنند. به همین دلیل طبق بررسی های انجام شده می توان گفت کاشت مو برای افراد زیر مناسب است:

  1. افرادی که طی ۵ سال گذشته موهای خود را به دلیل الگوی طاسی از دست داده اند.
  2. افرادی که سال هاست ریزش موی شدید دارند و ریزش موی آن ها تثبیت شده است.
  3. افرادی که به دلیل سوختگی یا ضربه موهای خود را از دست داده اند.
  4. افرادی که بعد از انجام عمل های زیبایی مانند لیفت، دچار ریزش مو شده اند.

  کاشت مو چگونه انجام می شود؟

  تاثیر گذاری کاشت مو پس از اتمام این عمل تا حدی است که برخی از مراجعین علاقه دارند قبل از انجام کاشت مو، با روش کاشت آن آشنا شوند. روند کاشت مو بدین صورت است که ابتدا پزشک معالج بانک موی بیمار را بررسی می کند. در بسیاری از شرایط مو از پشت سر برداشته می شود.

  اما در برخی شرایط نیز ممکن است موها از سایر قسمت های بدن گرفته و استفاده شود. به همین منظور پزشک قبل از عمل و کاشت مو، فولیکول های آن قسمتی که باید برداشته شود را استریل و سپس بی حس می کند. پس از انجام اقدامات اولیه پزشک دو روش جراحی و کاشت مو را انتخاب می کند. انواع روش های جراحی به شرح زیر است:

  1. کاشت مو به روش FUE
  2. کاشت مو به روش FUT

  در ادامه به طور کامل تر در مورد این دو روش صحبت خواهیم کرد.

  روش های کاشت مو

  کاشت مو به روش FUE

  به کاشت مو به روش FUE استخراج واحد مولکولی گفته می شود. این روش نوین عوارض کم تری دارد. روش انجام روش FUE به صورت زیر است:

  1. موهای پشت سر کوتاه می شود.
  2. پزشک با استفاده از ابزارهای خاص فولیکول های مو را به صورت مستقیم از سر استخراج می کند.
  3. پزشک جراح سوراخ هایی را در سر ایجاد می کند و فولیکول هایی که جدا کرده بود را پیوند می دهد.
  4. سر را با استفاده از بانداژ یا گاز پانسمان می کند.

  کاشت مو به روش FUT

  این روش به عنوان یکی از بهترین روش های تاثیر گذار شناخته می شود که طرفداران زیادی دارد. مراحل انجام این روش به شرح زیر است:

  1. پزشک نواری از پوست را از پشت سر با اندازه بین دو گوش بر می دارد.
  2. نواری که از آن مو برداشته است را بخیه می زند.
  3. جراح یا دستیاران او، نواری از پوست سر که از آن مو برداشته شد را به قطعات کوچک تر که گرافت های مو نامیده می شود، تقسیم می کند. یکی از ویژگی های گرافت مو برخی افراد این است که ممکن است هر گرافت فقط یک تار مو داشته باشد.
  4. پزشک فولیکول های مو را سوراخ هایی ایجاد شده را در پوست سر می کند. این مرحله همان انجام پیوند مو است.
  5. محل جراحی در نهایت با گاز یا پانسمان بانداژ می شود.

  کاشت مو به روش FUT

  تعداد فولیکول های مو در جراحی به چه عواملی وابسته است؟

  به طور کلی برای این که یک پیوند و کاشت مو به خوبی انجام شود، به تعداد فولیکول های مو وابسته است. علاوه بر این، تعداد فولیکول هایی که در طول یک جراحی و کاشت مو توسط یک فرد دریافت می شود، عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع یا جنس موها
  • کیفیت مو
  • ویژگی ضخیم یا نازک بودن مو
  • رنگ مو

  توصیه های مهم قبل از کاشت مو

  کاشت مو یک روش کم تهاجمی محسوب می شود، با این وجود به دلیل خون ریزی که در محل کاشت رخ می دهد، یک نوع جراحی است. به همین دلیل برای این که فرایند کاشت مو به بهترین نحو انجام شود، لازم است که فرد مراقبت و توصیه هایی را انجام دهد. از جمله مهم نکات و توصیه های مهم قبل از کاشت مو می توان موارد زیر را نام برد:

  1. دو هفته قبل از جراحی، داروهایی مثل آسپرین، داروهای ضد التهاب، ویتامین B و E، رقیق کننده‌های خون و ایبوپروفن را مصرف نکنید. استفاده از این داروها باعث رقیق شدن خون و و افزایش خون ریزی در حین کاشت مو می شود.
  2. قبل از کاشت مو مصرف سیگار را ترک کنید. سیگاربه دلیل داشتن نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. به همین جریان خون در سر کاهش می یابد. همچنین وجود دی اکسید کربن ناشی از دود سیگار باعث کاهش غلظت اکسیژن خون و به تعویق افتادن روند بهبودی و درمان می شود.
  3. در صورتی که به بیماری هایی نظیر مانند آلرژی، آسم، فشار خون بالا، مشکلات تنفسی، اختلالات خواب، دیابت و پسوریازیس مبتلا هستید، قبل از جراحی با پزشک مطرح کنید.
  4. دو هفته قبل از کاشت مو، به هیچ وجه موها را کوتاه نکنید. با این کار ناحیه اهدا کننئده مو بهتر مشخص می شود.

  مراقبت های مهم قبل از کاشت مو

  موارد ذکر شده در بالا صرفا به منظور بهبود روند کاشت مو باید قبل از جراحی به بهترین نحو رعایت شود. اما توجه داشته باشید که روز کاشت مو نیز باید مراقبت هایی را انجام دهید که فرایند کاشت مو با کیفیت بالاتری انجام شود. به نکات زیر دقت کنید:

  1. روز کاشت مو اگر استرس دارید، از خوردن داروهای آرام بخش خودداری کنید. چون در صورت نیاز و با تایید پزشک معالج داروهای آرام بخش تجویز می شود.
  2. صبح روز جراحی حمام کنید. موهای خود را با شامپوی معمولی بشویید.
  3. لباس های گشاد و راحت مانند لباس های دکمه دار یا زیپ دار بپوشید.

  مراقبت های مهم قبل از کاشت مو

  مراقبت های بعد از کاشت مو

  جراحی کاشت مو یک عمل سرپایی است و همان روز به خانه بر می گردید. اما ممکن است کاشت مو چندین جلسه طول بکشد. پس از اتمام جراحی ممکن است محل عمل دارای تورم باشد. در صورت بروز مشکل نیز پزشک داروهایی برای رفع التهاب و تورم این ناحیه تجویز می کند.

  از جمله داروهای لازم برای جلوگیری و درمان عفونت از داروهای آنتی بیوتیک، برای درمان التهاب، داروهای ضد التهاب مانند استروئید خوراکی، همچنین برای کمک به تحریک رشد مو، داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل را تجویز می کند. با این وجود لازم است که مراقبت هایی را بعد از کاشت مو نیز انجام دهید که این موارد عبارتند از:

  1. چند روز بعد از جراحی برای استحمام کردن اقدام کنید.
  2. برای شستن موها از شامپوهای ساده و ملایم استفاده کنید.
  3. تا زمانی که پزشک اجازه نداده، روی سر خود کلاه نگذارید.
  4. یک هفته ورزش نکنید.
  5. بعد از گذشت ۳ روز به فعالیت عادی و روزمره خود ادامه دهید.
  6. تا ۳ هفته، موهای خود را به آرامی و بدون فشار وارد کردن به موهای پیوند شده، شانه کنید.

  سوالات متداول کاشت مو

  ۱- عوارض احتمالی کاشت مو چیست؟

  ممکن است پس از جراحی عوارضی مانند تورم، خونریزی، خارش، پوست پوست شدن پوست سر رخ دهد که موقت است و برطرف می شود.

  ۲- کدام روش کاشت مو بهتر است؟

  بهترین روش کاشت مو برای هر فرد بسته به شرایطی بدنی، میزان و نوع طاسی سر و با تجویز پزشک تعیین می شود.

  ۳- هزینه کاشت مو چقدر است؟

  هزینه کاشت مو به موارد مختلفی از جمله تخصص پزشک و میزان طاسی سر و تکنیک کاشت مو بستگی دارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *